Pełna MOC życia. Jeśli o czymś w życiu marzysz - sięgnij po to. Wydanie II zmienione
Jacek Walkiewicz

Jacek Walkiewicz to człowiek, który przemawia moim językiem! Książka stanowi zbiór przemyśleń i tzw. mądrości życiowych autora. Jak sam twierdzi nie są one absolutne, ani idealne - są po prostu jego. Mówi o tym, że życie to nie - mówiąc kolokwialnie - "zapierdalanie", ale pasja, miłość, przyjaźń, realizacja marzeń, optymizm. Pieniądze i przedmioty za którymi ludzie często się uganiają można stracić, można też zyskać, ale w życiu są wartości wyższe, które można wyznawać zawsze, niezależnie od majętności, sytuacji i kierować się nimi. W życiu więc ważniejsze jest to kim się jest, a nie co się posiada. Kiedyś gdzieś usłyszałem, że o bogactwie człowieka świadczy to, co mu zostanie, jak wszystko straci. Pozostać może tylko to, co niematerialne, bo jak można stracić miłość, przyjaźń, pasję, która sprawia, że chce się działać on nowa.

I oczywiście marzenia: "Jeśli o czymś, w życiu marzysz — sięgnij po to".  Realizuj marzenia nawet te z dzieciństwa jeśli się nie zdeakualizowały, nawet jeśli wszystkim wyda się to dziecinne. To Twoje marzenia i Twoje życie - masz prawo zrobić z nim wszystko czego pragniesz.

Autor uzmysławia, że nie trzeba mieć własnego domu i trzech samochodów w garażu, żeby odnieść sukces - wystarczy wynajmować mieszkanie. To duży sukces. Młody człowiek, który jest w stanie wynajmować mieszkanie staje się dojrzały. Jest jak ptak, który wyleciał z gniazda. Teraz już jest prawdziwym panem swojego losu. Poza tym po co ci duży dom i 3 samochody, jeśli na przykład jesteś kawalerem? Po co ci 3 wille, w których bywasz od czasu do czasu i prawdopodobnie nie masz z nimi więzi emocjonalnej? Można mieć też jacht i własny helikopter, tylko po co? W życiu ważny jest umiar, żeby mieć tyle ile potrzebne i coś jeszcze, co wywołuje szczerą radość jak np. możliwość pójścia co tydzień do kina, czasem na jakiś koncert, mecz - cokolwiek co tylko kręci. Będziesz mieć drogi samochód, to będziesz się bał, że ci go ukradną i będziesz wyglądał nocami przez okno, czy stoi na swoim miejscu. Będziesz mieć duży dom, to będziesz się bał, że ci go okradną albo spłonie, więc nie będziesz wyjeżdżał na wakacje, bo będziesz musiał go pilnować. Posiadanie wielkich rzeczy, to nie tylko radość, ale i stres.

Autor uzmysławia też, że stanie w korku nie jest powodem do narzekań, ale do satysfakcji z siebie. Bo kto stoi w korku? Człowiek, który posiada samochód. A aby mieć samochód trzeba mieć pracę. Jak ważne jest mieć pracę, wiedzą tylko ci, którzy ją stracili i usilnie starają się zdobyć nową. Ciężko jest cieszyć się życiem, gdy nie ma się zaspokojonych podstawowych potrzeb, a podstawowe potrzeby materialne zaspokaja wynagrodzenie za pracę. Ale nie tylko - praca sama w sobie jest też źródłem satysfakcji, bo sprawia, że człowiek coś robi, a jak ma fajną bliską sercu pracę, to nawet się realizuje. Generalnie ważny jest optymizm i znajdowanie możliwości i pozytywów w wydawałoby się negatywnych sytuacjach.

Doświadczenie, doświadczenie, doświadczenie. Nie da się bez doświadczania przeżyć życia na 100%, do czego Walkiewicz namawia (nic na pół gwizdka, ani chociaż na 80%, tylko na 100%). Można przeczytać wiele książek i dowiedzieć z nich wielu faktów, ale to tylko informacje, a prawdziwa wiedza, wiedza życiowa bierze się z doświadczenia właśnie - wtedy staje się namacalna. Jest to wiedza sprawdzona, wykorzystana i dalej wykorzystywana, a nie informacje, w które się wierzy, że są prawdziwe. Doświadczony człowiek może powiedzieć "ja wiem jak to jest", a nie po prostu "dowiedziałem się". Doświadczenie uczy też o nas samych, weryfikuje to co się uważa, co myśli się o sobie. Można na przykład powiedzieć "nigdy nie ukradłbym nikomu pieniędzy", ale dopiero ciężka sytuacja materialna i okazja zweryfikuje, że to twierdzenie jest prawdziwe.

Życie jest też trochę magiczne. Z własnego doświadczenia wiem, że czasem wydarza się coś, zazwyczaj kiedy tego potrzebujemy, co sprawia, że staje się ono zupełnie inne, że można wyjść z impasu, otrzymuje się nowe możliwości. Dzięki takiemu wydarzeniu autor zmienił niechcianą weterynarię na studia na  Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Autor pokazuje swoją własną osobą, że osiąganie sukcesów nie kończy się w wieku 30 lat, że w tym okresie dopiero "sadzi się drzewo", które długo dojrzewa, a później rodzi owoce. Z życia można czerpać satysfakcję do... na pewno bardzo długo. Moja babcia (w momencie pisania tego tekstu) ma 76 lat, a czuje się jakby miała 40 i jeszcze tyle rzeczy chciałaby robić i robi. Ktoś kiedyś udostępnił na kanale TEDx Talks na YouTube wykład Jacka Walkiewicza na TEDx pt. "Pełna moc możliwości" i od tamtego momentu ten coach koło 50-tki, który był znany chyba tylko wąskiemu gronu pracowników korporacyjnych ukazał się światu (wystąpił też w reklamie ING). Wykład ma już ponad 2 mln wyświetleń! Wykład można obejrzeć pod tym adresem. Pamiętam, że jak mój kolega udostępnił go na znanym portalu społecznościowym, ja tylko rzuciłem okiem, żeby ocenić czy chcę to obejrzeć i ewentualnie obejrzeć w wolnej chwili, ale jak puściłem sobie fragment, to już oglądałem do samego końca. Każdy ma swój język, który do niego przemawia, ale ten człowiek mówi właśnie moim językiem dlatego z całego serca polecam i filmik i książkę, i realizację swoich marzeń.

Książkę napisałem po to, aby słowa, które są tak ulotne podczas seminarium, mogły pozostać na dłużej i aby można było je przekazać dalej. To zasada „podaj dalej” (give away). Dlatego podaję. I Ciebie również proszę o to samo. Dziel się swoim życiem. Ono nie musi być niezwykłe. Wystarczy, że będzie Twoje. I jeszcze jedno. Zacznij korzystać z tego, co już masz. A na pewno masz sporo. Na jednym z seminariów ktoś obok mnie, podsumowując wystąpienie mówcy, stwierdził: „Nic nowego nie powiedział”. To prawda. Wszyscy się powtarzamy. Bo co nowego można wymyślić w obrębie tematu „jak żyć”? Ale na ten temat wiele już powiedziano i nawet jeśli te treści się powtarzają, to pytanie brzmi: „Po co Ci coś nowego, skoro nawet tego, co już wiesz, nie wykorzystujesz?”. Zacznij korzystać z tego, co już masz. Zacznij teraz. IKHAKIMA.
---
Jacek Walkiewicz — absolwent Wydziału Psychologii UW. Charyzmatyczny mówca motywujący, trener i mentor. Ceniony za szeroką wiedzę merytoryczną oraz inspirujący, ciekawy, energetyzujący i pełen humoru styl prowadzenia wykładów i szkoleń. Jego wykład na TEDxWSB umieszczony na YouTube ma ponad 2 miliony odsłon. Autor bestselerowej książki „Pełna MOC możliwości” (również w formie audiobooka, czytanego przez autora), nagrodzonej w konkursie miesięcznika „Charaktery” Nagrodą Teofrasta za najpopularniejszą książkę psychologiczną napisaną w 2013 roku. Członek Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców. Właściciel autorskiej księgarni „Pełna MOC słów” na ul. Chmielnej 10 w Warszawie. Pasjonat turystyki kempingowej i zabytkowych samochodów.

Robert Romaniuk